Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17. ročník Otvárania Kysuckej brány na Rochovici

Stretnutie priaznivcov „Klubu Turistov Kysúc“ na Veľkej Rači 1236 m.n.m.

VÝLET S PRŮVODCEM ZA PŘÍRODNÍMI ZAJÍMAVOSTMI V OKOLÍ HORY GÍROVÁ

Pozvanie na autobusový zájazd do BIELYCH KARPÁT

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Kalinový vrch prekvapil výhľadmi Tlačiť

kalinovy_vrch_m.jpgUplynul týždeň a na autobusovej stanici v Čadci sa ráno 1.6.2017 opäť stretáva 16 seniorov (s výraznou prevahou senioriek) pripravených na ďalšiu turistickú potulku po Kysuciach. Dnešným cieľom je 816 m vysoký Kalinový vrch ležiaci uprostred 12 km dlhého západného hrebeňa vybiehajúceho z Veľkej Rače a končiaceho na sútoku riek Kysuce a potoka Oščadnica.

Od autobusovej zastávky v „Krásne pod mostom“, alebo oficiálne Krásno nad Kysucou,, rázcestie, kde vystupujeme z autobusu,  prechádzame pľacmi Brňákovci, Kalinov a Bohovičovci nad ktorým objavujeme zelenú turistickú značku.

Stúpame po prístupovej ceste, ktorá sa celkom slušným sklonom dostáva na chrbátnicu a po nej smeruje do osady Lastovicovci. Pri bezoblačnej oblohe si z počiatku pochvaľujeme stúpanie v tieni smrekového lesa čo ale netrvá dlho a cesta zakrátko vychádza do nezalesneného terénu, kde sa síce zvyšuje teplota, no na druhej strane sa zasa začínajú zlepšovať výhľady. Najskôr obzeráme pod nami ležiace Krásno aj o kúsok ďalej vysvietené paneláky čadčianskeho sídliska Žarec za ktorým sa predstavuje hrebeň Zadných hôr od Malého Polomu po Skalku a hneď vedľa masív Javorského.  Po ľavej strane v smere našej cesty potom dominuje rozložitá Barania Gora v poľských Sliezskych Beskydách.

Krátku prestávku robíme pri kaplnke, so zvláštne riešenou vežičkou so zvonicou vysunutou mimo základov, v osade Lastovicovci.  Kaplnka bola postavená a vysvätená v roku 2003. Osada z ktorej vidieť aj zubatý hrebeň Súľovských skál je dnes už takmer vyľudnená.

Od kaplnky začína opäť strmšie stúpanie, našťastie však nie moc dlhé, na 692 m vysoký Vŕšok. Pri spätnom pohľade počas stúpania sa nám už popri skôr viditeľnom masíve Malého a Veľkého Smrku so susednou Knehyňou a Čertovým mlynom v Radhošťských Beskydách konečne ukazuje aj vrcholček Lysej hory, doposiaľ skrytý  za Malým Polomom. Z Vŕšku sa potom terén príjemne narovnáva a stúpanie v ďalšom úseku, až na hrebeň s Kalinovým vrchom, je pohodlné. Pred rokmi vyťažený les tu už má opäť svoj základ v zdravých mladinách, ktoré už umožňujú len veľmi obmedzené výhľady na spomínané horstvá, ale aj južným smerom na Kysuckú vrchovinu, Kysucké bradlá a v pozadí všetko prevyšujúci hrebeň Malej Fatry.

Po krátkej prestávke na križovatke s modrou značkou zvládame posledný úsek stúpania na Kalinov vrch a pokračujeme, už klesaním, na rázcestie modrej a žltej značky smerujúcej do centra Oščadnice. Rázcestie je vybavené krytým prístreškom a ohniskom, ktoré väčšina z nás využíva na „avizovanú“ opekačku.  Čerstvý severozápadný vietor nám síce rozdúchava plameň, ale na druhej strane zase výrazne znižujúci pocitovú teplotu, čo všetkých núti vrátiť vetrovky z batohov na pôvodné miesto.

Výhľady z toho miesta sú neočakávané, ale veľmi vďačné. K horizontu, ktorý sme už mali „okukaný“ sa pridávajú perfektné výhľady juhozápadným smerom – hrebeň Lúčanskej Malej Fatry s Kľakom, Strážovské vrchy s najvyšším Strážovom (60 km), oba Maníny, Súľovské vrchy a v popredí nespočet javorníckych kopcov a kopčekov.
V záverečnom úseku našej dnešnej trasy sa nám pomalým strácaním nadmorskej výšky úmerne približuje aj horizont. Nabažení výhľadmi, krásnou vychádzkou a pekným počasím toho však neľutujeme a tešíme sa na očakávané občerstvenie, ktorého sa nám dostáva v Penzióne Drevorubač, kde pre dnešok definitívne končíme.

Text a foto Anton Opial

 

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png