Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Kysuckými osadami v Javorníkoch aj Turzovskej vrchovine (1) Tlačiť

kysuckymi_osadami_m.jpgPočas ostatných dvoch potuliek sa turisti seniori vybrali za poznávaním kysuckých osád. Vo štvrtok 8.6.2017 sme v devätnásť člennom kolektíve začínali  v závere neslušskej doliny – konečná zastávka SAD Horná škola.  Popri penzióne Les a osadu Červené sme vyšli „parádne“ - tesne pred nami si totiž „domáci“ vykášali krovinorezom chodník od vysokej trávy - tiahlym stúpaním  po žltej značke do osady  Haľamovci a potom trochu strmšie na rázcestie turistických značiek, žltej a modrej, do osady Samuhelovci. To sme takmer na bočnom hrebeni oddeľujúcom dolinu Neslušanky od doliny Rudinského potoka v nadmorskej výške 750 m a ešte v katastri Nesluše.

Z lúk nad turistickým rázcestníkom sú pekné výhľady na masív Veľkej Rače a k nej patriacich Kysuckých Beskýd aj v diaľke sa črtajúci hrebeň Oravskej Magury  s najvyšším Minčolom.  Po krátkom oddychu asi o kilometer severnejšie zachádzame zo sedla, južne od kóty  823 m, do katastra  Rudinskej navštíviť samotu Pod Grapou od ktorej vidieť na konci zarastajúcich lúk aj samotu Na majeri. Vraciame sa späť do sedla a pokračujeme po modrej značke asi 400 m strmším stúpaním na 823 m vysokú kótu, ktorá je v mapách uvádzaná bez názvu no v mikro miestopise tunajších osád  bezmenná určite nebola. „Vďaka“ odlesneniu pravej časti hrebeňa vyťažením kôrovcovej kalamity sa nám rozširuje obzor, a my sa kocháme výhľadmi na sivo žiariace končiare centrálnej časti Krivánskej Malej Fatry.  O kúsok ďalej, pri kaplnke, postavenej  na rázcestí k osade Jaťovci, ktorá vyhorela v roku 1970, usedáme na obed.  Poobede opúšťame modrú značku a zamierime neznačenou cestou do katastra Rudinskej. Najskôr ideme ešte kúsok lesom no potom už začína cesta najvyššie položenými osadami  východnej časti  Javorníkov, ktoré sú roztrúsené po oboch stranách javorníckeho hrebeňa v nadmorských výškach od 750 do 820.

Vďaka pravidelnému koseniu sú bývalé poľnohospodárske pozemky „spájajúce“   susedné osady a samoty premenené na kompaktné lúčnaté plochy, hýriace v tejto dobe vrcholiaceho leta pestrými farbami lúčnych kvetov. Svieža zeleň všade kam sa pozriete, Slnko pripekajúce takmer z nadhlavníka aj chladivý vetrík, biele oblaky roztrúsené na blankyte neba, k tomu osamotené, aj opustené, domčeky ukryté v tieni starých košatých stromov, neustále sa meniaca scenéria a všadeprítomné ticho.  Zaslúžená odmena za námahu vynaloženú cestou sem hore aj za zrieknutie sa domáceho pohodlia.

Vychutnávajúc si tieto zážitky prechádzame postupne osadami Rudinskej - Tabačkovci, Grešákovci, Hutyrovci, Čulákovci. Po krátkom oddychu pri murovanej kaplnke postavenej priamo na javorníckom hrebeni  tento prechádzame a nad osadou Mračkovci, už v katastri Dlhej nad Kysucou, opäť stojíme a užívame si výhľady na nové horizonty. Čas nás nesúri a tak v závere tejto potulky pohodlne schádzame cez osady Mračkov, Rehusky a Papučovci na konečnú zastávku SAD Dlhá nad Kysucou, Bučník.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png