Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Kysuckými osadami v Javorníkoch a Turzovskej vrchovine (2) Tlačiť
kysuckymi_osadami_2_m.jpgO týždeň neskôr (štvrtok 15.6.2017) v počte trinásť smerujeme na opačný breh rieky Kysuce - do Turzovskej vrchoviny – presnejšie do Klokočova. Toto je už druhá časť spoznávania tejto obce, ktorá má viac osád a samôt ako sa všeobecne tvrdí o Zákopčí.  Do Vrchpredmiera cestujeme z Turzovky autobusom na dva krát – s prestupom v Kline.


Hneď po vystúpení a odchode autobusu si „štamprlíkom“ pripomenieme, že bolo Antona a spevácka časť nášho kolektívu to doplní aj melodickou vložkou – zavčas rána. Miestnou asfaltkou sa poberáme dobre známou cestou smerom k „moravskej hranici“, ktorú má takmer každý z nás prejdenú už viac krát a preto asi po kilometri odbočujeme do osady Dorotiakovci s pekne udržiavanými chalupami aj priľahlými pozemkami a odtiaľto zas nasleduje úsek po ktorom ide každý po prvý krát. Za osadou vedie cesta v príjemnom tieni lesa až do značne odľahlej osady Mročkovci. Majiteľ obývanej chalupy, okolo ktorej prechádzame, nám poradí kade ďalej. Cesta do osady Zadky zakreslená v mape by totiž mala obchádzať hlbokú strž potoka, ale vraj tadiaľ nikto nechodieva. Pokusu nájsť starú vozovú cestu sa preto zriekame a pokračujeme podľa rady cestou, ktorá nás síce okľukou, ale pohodlne, dovedie na štátnu hranicu a k osade Zadky prichádzame z opačnej strany.


Ďalší úsek trasy po chatu Doroťanka vedie po štátnej hranici (a z kopca) a na českej strane je lemovaný pásom romantických samôt. Príchod na chatu nám vyšiel tak, tak. Obsluha nám ešte stihla načapovať pivo a potom sa už čapovacieho zariadenia chopila čakajúca pracovná čata a pristúpila k jeho kompletnej výmene – chata totiž prechádza zo Zlatého bažanta na Radegast. Kávičky a jedlo obsluhe problém nerobili a tak sa občerstvení, posilnení aj oddýchnutí počas takmer hodinovej pauzy vydávame do stúpania smerom k Čudáckej. Aj ďalší úsek po sedlo Konečná sledujeme štátnu hranicu lemovanú po oboch stranách početnými chátrajúcimi aj vzorne udržiavanými samotami a osadami. Pri bývalej zotavovni ROH Na Baraní, ktorá je záujemcom k dispozícii za 5,9 mil. Kč, odbočujeme od hranice a lesnou cestou  s krátkym nenáročným stúpaním v úvode prichádzame, chránení pred páliacim slnkom v tieni vysokého lesa, k osade Hraničky.
Tu , s prihliadnutím k hodinkovému času, dochádza k spoločnému rozhodnutiu zísť do centra Klokočova čo najkratšou trasou cez osadu Stuchlíkovci. Osady, ktoré boli na dnes ešte v pláne bez problémov skombinujeme na budúce s inými a prejdeme si ich v ďalšom „diele“ potuliek zameraných na poznávanie kysuckých osád.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png