Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Biely Kríž Tlačiť
biely_kriz_m.jpgLen toľko čo by kameňom dohodil stávala od kameňa vyznačujúceho spoločný hraničný bod troch historických území - Moravy, Sliezska a Slovenska , v miestach kde sa stretávajú na spoločnom horskom hrebeni Zadné hory a Turzovská vrchovina, dnes už neznáma pastierska osada Karlovice.  Keď tu podľa povesti  pašeráci tabaku z Uhorska zabili a pochovali financa jeho vrah mu musel nad hrobom postaviť kríž. “Biely“ kríž z čerstvo olúpaných smrekových žrdí bolo vidno z veľkej diaľky a tak sa pre osadu postupne vžil nový názov - Biely Kríž.

Pastierska usadlosť s ďalekými výhľadmi začala lákať návštevníkov hneď v počiatkoch organizovanej turistiky v susednom Sliezsku. Už v roku 1894 tu nemecký turistický spolok Beskidenverein otvoril malú drevenú krčmu, prestavanú neskôr na chatu Schutzhütte Weisse Kreuz so zvoničkou. O dvadsať rokov neskôr nasledovala česká útulňa Daněk a chata Sulov. V roku 1932 pribudol Hotel Baron – na slovenskom území – postavený vrchným čašníkom z nemeckého Berghotela Adolfom Baronom. Ten nechal svojej veľmi pobožnej manželke neskôr postaviť v blízkosti hotela kamennú kaplnku.
Po povojnových (2. svetová) krutých zmenách majetkových pomerov sa z Bieleho kríža stalo vyhľadávané celoštátne známe stredisko rekreácie ROH s kapacitou 220 lôžok. Po roku 1989 došlo k zmenám snáď ešte horším ako pri tých povojnových a táto v minulosti vyhľadávaná rekreačná oblasť sa dodnes len pomaly snaží o prinavrátenie niekdajšej slávy.

Spomínaná kamenná kaplnka zasvätená slovanským vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi je už po viac rokov cieľom veľkého počtu veriacich z oboch strán hranice, ktorí sa tu stretávajú na sviatok Cyrila a Metoda pri svätej omši. V tejto kaplnke údajne v päťdesiatych rokoch minulého storočia   počas svojho pobytu na Bielom Kríži celý týždeň slúžieval sv. omše neskorší pápež Karol Wojtyla.

Ako cieľ svojej ďalšej turistickej potulky si Biely Kríž v stredu 5.7.2017 vybrali aj turisti - seniori. Ráno využívame v Klokočove, na ušetrenie chôdze po asfaltke, namiesto absentujúceho autobusového spojenia ochotu predsedu klokočovských turistov Pavla Polku, ktorý nás vlastným autom na tri krát odviezol na konečnú zastávku SAD Vrchpredmier u Pavlíka. Ďakujeme aj touto cestou.
Odtiaľ už po svojich sledujúc najskôr zelenú turistickú značku pokiaľ neodbočí na starú nemeckú cestu vedúcu na Uhorskú a potom ďalej popri toku Predmieranky  smerujeme ku Gronickému hvozdu.   U Vodárne opúšťame Predmieranku a začína sa „nekonečné“ stúpanie cez osady Madajovci a Marejkovci, nad ktorými zachádzame poobzerať súkromné chaty a potom už len lesom a lesom, v závere už miernejším stúpaním, až na štátnu hranicu. Zabočíme vľavo a posledný úsek po štátnej hranici až ku kaplnke sa nechávame viesť červenou turistickou značkou. Do začiatku omše je ešte desať minút a priestranstvo pred kaplnkou je celé zaplnené.  Bokom od kaplnky rozložili svoje pôsobisko členovia poľovníckeho združenia, kde pripravujú guláše z diviny a k dispozícii je aj dobre chladené čapované pivo. Tí vlažnejší „veriaci“ využívajú občerstvenie už počas prebiehajúcej omše.

Po skončení omše sa dávame „dohromady“,  od hotela Baron si vychutnávame pohľady na jemným oparom zahalenú Malú Fatru od Rozsutca až po Kľak a potom pokračujeme po červenej značke, obzerajúc cestou mrazové zruby (skalné prahy vzniknutý mrazovým odvetraním svahu) na Súľove 903 m, až k chate Doroťanka. Času do odchodu autobusu z Klokočova máme dosť a tak viac ako hodinu „leňošíme“ pri chate. Pod Čudáckou 827 m, v mieste kde červená značka prechádza na moravskú stranu, odbočujeme opačným smerom. Dnešná výstupová trasa na Biely Kríž a tento úsek, ktorým budeme zase schádzať do Klokočova  boli dodnes pre podstatnú časť účastníkov doposiaľ nenavštívené. Po chvíli chôdze lesom vychádza lesná cesta na rozľahlé lúky nazvané Moravské.
Romantické a hodne vzdialené od ruchu civilizácie sú osady Vyšné a Nižné Moravské ku ktorým tieto pozemky patria. Z lúk sú veľmi pekné výhľady do Kornickej brázdy na časť Hlavice aj na roztrúsené osídlenie severných svahov Javorovej 788 m, Hlineného 874 m a Bahanej 827 m – najvyššieho vrcholu Predných vrchov, ktoré sú súčasťou Turzovskej vrchoviny. V pozadí vidieť belasé vrcholy Žywieckych a Sliezskych Beskýd. Nové krásne a  „neokukané“  výhľady.

Po krátkom úseku lesom schádzame opäť na poľnohospodárske pozemky a potom už cez osady Patykovci a Banské prichádzame do Klokočova a cez dvor obecného úradu mierime, vrcholne spokojní s 3-tím dielom našich potuliek za poznávaním Klokočova,  na zaslúžené záverečné občerstvenie v motoreste Klokočovan.

Text a foto Anton Opial
 
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!


 
 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png