Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Pomedzím Horného Považia a Kysúc Tlačiť
semetes_m.jpgČasťou hlavného javorníckeho hrebeňa, pomedzím Horného Považia a Kysúc medzi Melocíkom a Semetešom, viedla ďalšia trasa seniorskej turistickej vychádzky  v stredu 26. júla 2017.
Po vystúpení z autobusu sa náš počet ustálil na čísle 13. Väčšina z účastníkov rátala s rannou kávičkou   už vopred a tak na úvod navštevujeme Reštauráciu Melocík. Po odchode smerujeme asfaltkou na Záblatie. Tu pri kaplnke sa rozhodujeme kade ďalej.

Plán bol cez Luby, no v talóne bola pre prípad nepriaznivejšieho počasia aj alternatíva cez Ráztoky. Počasie dnes vypieklo so všetkými renomovanými meteorologickými inštitúciami. Namiesto teplého polojasného dňa tu máme nízku oblačnosť, teplotu okolo 12-13°C, studený vietor a ešte to vyzerá aj na skropenie, no napokon ideme predsa len cez tie Luby.  Srdce každého turistu sa poteší keď si na úpätí kopca prečíta oznam  „VYHLIADOVA VEŽA“, ktorý avízuje vždy očakávanú odmenu v podobe ďalekých výhľadov. S takýmito pocitmi sa aj lepšie znáša námaha potrebná na dobytie vrcholu. No po pol hodine chôdze nás na vrchole v nadmorskej výške 912 m neschladzuje len spomínaný studený vietor, ale aj ďalší oznam  „ZÁKAZ VSTUPU NEPOVOLANÝM OSOBÁM“  umiestnený na konštrukcii rozhľadne. V skutočnosti však je tá výstraha na objekte postavenom bez akýchkoľvek bezpečnostných prvkov  namieste.

Podobne ako Jožku Černého, ktorý spieva v jednej regrútskej pesničke ... „až mňa chytá hrůza“  (a potom ešte čosi o tej vojenskej blúze), aj mňa chytajú podobné pocity, keď vidím ako sa dajú pri dobrých známostiach  „účelne“  využívať peniaze – vlastné či cudzie. Ale to len tak na okraj, pretože: „Na Kysuci pána není, čo by ....“.

A teraz trochu histórie dotýkajúcej sa  miest tejto časti javorníckeho hrebeňa. V obecnej kronike Veľkého Rovného sa píše: „ Na prelome storočí (19. a 20., pozn.) sezónni poľnohospodárski robotníci z Rovného pravidelne chodievali na zadunajské veľkostatky. Drotári sa až do 1. svetovej vojny zamerali predovšetkým na Rusko, Poľsko a Čechy. Podomoví obchodníci, najmä s drobnou galantériou, chodili po celej monarchii. Dočasní vysťahovalci prinášali domov zárobok. Na jeho podchytenie vznikla v Rovnom pred rokom 1895 poštová sporiteľňa. Z prosperity ťažila i obec vyrúbením vyšších obecných poplatkov. Práve týmto zdôvodňovali obyvatelia osád Semeteš, Vrchrieka, Dučkov, Zádubie, Jedľovník a Šatina svoje žiadosti k župe v rokoch 1897 - 1899 o odtrhnutie od obce Rovné. Župa im vyhovela, a tak v roku 1902“ sa asi 600 obyvateľov bývajúcich v 117-tich domoch stalo novými obyvateľmi Vysokej nad Kysucou, ktorej kataster sa zväčšil o 1.475 katastrálnych jutár (asi 8,5 km²).
Pri tejto zmene bola vytýčená aj nová (terajšia) katastrálna hranica a asi 80 m západne od rozhľadne sa mi vcelku narýchlo podarilo jeden z hraničných kameňov objaviť.
Výhľady ktoré ešte máme napriek stále sa znižujúcej oblačnosti si teda dopriavame len „z pod rozhľadne“.  Po tradičnom skupinovom fotení  keď odchádzame smerom na Vrchrieku v oblasti Čemerky a Hričovca už prší.  Pod vrcholom Lubov, kde cesta začína strmšie klesať zachádzame vo dvojici asi 50 m na odlesnený hrebienok v tušení pekných výhľadov – a nemýlili sme sa. Bolo vidieť najvyššie vrcholy nielen v Beskydách Žywieckych, ale na opačnej strane Kotliny Žywieckej aj v Beskydách Sliezskych od výraznej Ochodzitej cez Barani Goru a Skrzycne až na Klimczok.  
Z Vrchrieky ideme už viac menej len z kopca a jednotlivé osady rýchlo striedajú jedna druhú. U Šupíkov začína mrholiť. O kúsok ďalej prechádzame ešte „mladú“ riečku Rovnianku, ktorú miestni volali Šelinovský potok. Od Solíkov vidíme, že dážď nás obkľúčil a už prší aj nad Vyšným koncom Turzovky. Našťastie sa však dážď uberal iným smerom a tak do pohostinstva U Cipára prichádzame v suchom stave.

Vďaka pani majiteľke máme k dispozícii ohnisko, drevo, opekáče, krytý prístrešok „aj zápalky“ a tak nám už nič nebráni v príprave teplého obeda. Keby som teraz nedopísal poslednú vetu: „S obedom sme sa ponáhľať nemuseli, pretože už sme neplánovali pokračovať ďalej a autobus do Turzovky nám odchádzal až o pol štvrtej“, mohlo by to vyznieť, že som s písaním skončil v polovici príspevku.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png