Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Jablunkovskou brázdou Tlačiť
jablunkovskou_brazdou_m.jpgUž po 70. krát sa v susednom Jablunkove konal folklórny festival Gorolski Święto, ktorého základným cieľom je prezentácia kultúrnych tradícii občanov poľskej národnosti bývajúcich v českom Sliezsku. Súčasťou týchto slávností je aj turistický pochod Matejove krpce, ktorý organizačne zabezpečuje PTTS-BS (Polskie towarzystwo turisticzno sportowie Beskid Slaski) s ktorým od roku 2003 aktívne spolupracujú kysuckí turisti.

Po zaprezentovaní  našej 19 člennej skupiny, na štarte jednej z trás v Mostoch u Jablunkova, sme sa vydali na „vlastnú“ trasu po neznačkovaných chodníkoch za poznávaním Jablunkovskej brázdy – rozsiahlej úvalovitej zníženiny medzi Moravskými a Sliezskymi Beskydami rozkladajúcej sa od Jablunkovského priesmyku po Třinec.  Od železničnej stanice prechádzame červenou značkou podjazdom za hlavnú cestu ku Ski areálu Mosty a potom už neznačenými cestičkami  západným úbočím Studničného  717 m pokračujeme najskôr údolím potoka Lísky v smere jeho toku s peknými výhľadmi na hrebeň Těšínskych  Beskýd, ale hlavne do pod nami sa rozkladajúcej Jablunkovskej brázdy,  odkiaľ nás čaká nenáročné stúpanie na Pláňavu. Turistický prístrešok na rázcestí turistických  trás Pláňava, hájenka využívame na prestávku s občerstvením po ktorom nás lesné cesty dovedú do miestnej časti Písku  - Zajavoří. Z nevýrazného oblého chrbáta vybiehajúceho západným smerom z Gírovej, ktorým klesáme do údolia rieky Olše (Olzy) v Písku, sa otvárajú zaujímavé, úplne nové pohľady predovšetkým smerom na poľskú časť Sliezskych Beskýd kde upúta dominantná kužeľovitá Ochodzita aj rozložitá Barania Gora. Prechádzame na pravý breh Olše a po pár metroch usedáme na terase miestnej reštaurácie a vychutnávame si osviežujúce pivko.

V záverečnej tretine trasy nás čaká „stúpanie“ do obce Písečná a potom už len z kopca, so zaujímavými  výhľadmi na hrebeň Zadných hôr, do amfiteátra v Mestkom lesíku v Jablunkove, kde je cieľ dnešnej túry. Od organizátorov „fasujeme“ upomienky vo forme diplomu a dreveného prívesku aj poukaz na občerstvenie. Je čas obeda a amfiteáter sa pomaly plní návštevníkmi festivalu aj prichádzajúcimi folklórnymi skupinami. No keď sa už začína rozbiehať kultúrny program my sa musíme poberať domov. Nad „ľútosťou, že si ho nemáme čas pozrieť však prevláda spokojnosť s poznaním ďalšej peknej časti susedného Slizska.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png