Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
DOLNOKYSUCKÁ SPOMIENKOVÁ 50 - tka - 2017 Tlačiť
dolnokysucka_spomnienkova_50_m.jpgŠport klub turistiky Kysucké Nové Mesto usporiadal dňa 5.8.2017. sobota , už 7-mý ročník Dolnokysuckej Spomienkovej 50-tky na počesť všetkých turistov a priateľov turistiky ktorý už nie sú medzi nami. Štart sa uskutočnil v sobotu ráno o 6.00 z vlakovej stanice v KNM . Po prezentácii sa uskutočnil príhovor organizátora T.Bráciníka ohľadom organizácie celej trasy k štartujúcej desiatke účastníkov . Potom minúta ticha , na tých čo nie sú už medzi nami a robia nám strážnych anjelov na našich potulkách po horách ,vrcholoch a dolinách. Bola tropická noc ,ráno o 5,45 hod.- bola teplota 21°C. Bolo nám teplo hneď ráno , ako keď sa začína trúba hriať pred pečením koláča . Ešte foto zo štartu a poďme do boja s trasou a mimoriadnou teplotou. Postupne nás začala hriať ešte aj naša vlastná energia keď sme sa rozbehli.

Postupovali sme smerom do miestnej chatovej časti Škorčie, ďalej ku krížu pod Táborom kde bola prvá krátka prestávka. Každý sa niečím posilnil , veď sme boli už na 10-tom km. Pri kríži sme na počesť a pamiatku našich kamarátov zapálili symbolický kahanec .Potom ďalej na vrchol Tábora kde nás privítala mladica - krásavica nová rozhľadňa. Tu sme sa zapísali do vrcholovej knihy. Tu nás už odbehli rýchlici - Z. Pekárková, B. Galvánek a M. Koleno. Ďalej sme smerovali cez Majtanky do centra Nesluše . V COOP Jednote kupujem ostávajúcim nanuky, aby sme sa ochladili a ukázali si ,aké máme dlhé a smädne jazyky - ako obrovské psy.

Odtiaľto sa v malom predstihu vydali ďalší traja účastníci – M. Jakubiková zo sádrou na ľavej polamanej ruke, O. Baránek a J. Mikovčák. Ďalej pokračujeme do obce Rudinská, kde sme sa na odbočke do Tarabovcov a Čambalovcov zastavili v malom obchodíku na doplnenie tekutín , sladkosti a potravín. Tu spominanú skupinku dobiehame , ale oni odchádzaju. Medzi tým odtiaľto štartovali predseda oddielu F. Žabka a F. Obšivan . Potom hybaj ďalej smerom na modrú tur. zn. pod Závršie, kde sa k nám pridáva aj jednoruká M. Jakubiková, ponad Divinu, Ľalinok , okolo vrcholov Rochovic cez Červené , kde sa nám naskytol fantastický výhľad - na všetky svetové strany. Od Kysuckej vrchoviny cez Malú Fatru , ďalej na Javorniky a Beskydy. Slniečko už hrialo na plno ako niekde v Afrike. Aj my sme ako mäsko na masle začali púšťať šťavu a tuky, postupne sme sa začali aj odparovať a boli sme čím ďalej a ďalej viac a viac šťavnatejší , už len okoreniť popaprikovať a jesť. Lenže my sme tvrdí barani a nedáme sa len tak ľahko uvariť, upiecť a zjesť. Všetky tieto krásne pohľady na jednotlivé vrcholy a dolinky umocňovala sa chvejúca zlatisto kvitnúca tráva , hladkaná miernym vánkom a vetríkom , ktorý aj nás občas osviežoval v už prehriatom vzduchu od slniečka , ktoré nás neustále sprevádzalo a opekalo, ale nie a nie nás aspoň trošku pokropiť aspoň malý dáždik , aby sme sa neupiekli na úhoľ. Pomaly schádzame do Považského Chlmca a postupne do Budatina na prvú občerstvovačku po 27-mom km .

V pohostinstve ,,U Hollého´´ nás čakala výborná pečená krkovička s kapustou a knedľou ( mňam , mňam ). Tu svoje putovanie ukončili mladí turisti , Kubalová P. a Franek J. ktorí to skúšali po prvý krát a na prvý krát pekný výkon , potom aj Baránek O , Mikovčák J. F. Žabka a F. Obšivan , k výkonu im je nutné všetkým zagratulovať, veď v tom teple už boli skoro roztopení. Nám ostatným s plnými bruchami sa veľmi ťažko rozbiehali naše nôžky, smer Dubeň , Zástranie a ďalej ponad sedlo Kotrčiná Lúčka , kde sa nám naskytol krásny pohľad na hrebeň Malej Fatry od Rozsutcov cez V. Kriváň, Martinské hole... Zbiehame postupne do H.Vadičova – Bizičky - na 40-tý km. na druhú občerstvovačku. Tu v Pizzerií Livia si pochutnávame na chlebe s domácou oškvarkovou masťou a cibuľkou , ako aj na domácich utopencoch ktoré pripravil organizátor .Tu sa s nami lúčia – Virdzek P. a Jakubiková M. ktorej tiež musíme zagratulovať, veď zo sadrou na ruke to tiež nemala jednoduché, ruka sa jej skoro upiekla ako v mikrovlnke. S bicyklom dobehol aj Tulec O. do H. Vadičova a potom do KNM , (tiež klobúk dole). Pekárková Z , Galvánek B a M. Koleno dorazili do cieľa ,,50´´-tky v KNM okolo 18,45 hod. Dobre namastené žalúdky dodali novú energiu zbyvajúcim 50-tkárom. Pozbierali všetky sily , zrovnali si to v hlave čo ich ešte čaká – vyše 400m prevýšenia do sedla pod Ľadonhorou a potom cez Steny poď smer KNM. Vzhľadom na mimoriadne nepriaznivé podmienky a časovú tieseň do KNM pokračujú D. Šrenkel, Ľ. Kubánek, S. Lisková a T. Bráciník po pekne rozpálenom asfalte cez D. Vadičov, Lopušné Pažite, Radoľu až na námestie v KNM – 50,3km/1480m , jedna radosť,veď nemrzlo ani nefúkalo (čo by sme zato dali v zime ) - chvála Bohu ! V rýchlom  občerstveni v ,,Záseku´´ nás čakala 3-tia občerstvovačka –klobása , horčica a pivo zadarmo. Ďakujeme Záseku. Bolo 20,35 hod. Pekárková Z (66r.) , Galvánek B (74r.) a M. Koleno (54r.) dorazili do cieľa 50-tky v KNM okolo 18,45 hod. Podali najhodnotnejší výkon - veď za necelých 13-nasť hodín urazili 52km a 1880m prevýšenia , čo v podstate znamená keby sa to prepočítalo na chôdzu po rovine , by prešli 70 km. Tu náš člen M. Mazúr ( nakupoval polotovary a dirigoval záver ) a predseda oddielu F. Žabka každému účastníkovi odovzdali magnetku a potriasli rukou. Za výkon všetkým , nie len 50-karom, poďakoval organizátor Bráciník T- veď každý šľapal podľa svojích síl a možnosti , bol to osobný úspech každého jednotlivca.

K tomuto výkonu v tropických podmienkach je nutná vysoká zdatnosť .Veď človek spotrebuje v priemere okolo 10. litrov tekutín (možno viac, možno menej ). Človeku nechuti ani jesť, najlepšie sú sladkosti a šťavnaté ovocie. Napriek tomu sa da za takýto pochod zhodiť min. 3-4. kg hmotnosti. Preto je táto akcia zaradená do kategórie kysuckých dialkoplazov. Celkovo sa akcie zúčastnilo 17 turistov , čo bola nižšia účasť oproti minulému roku o 50% . Preto sa tešíme na budúci ročník a veríme že podmienky budú priaznivejšie ,ako aj účasť. Na záver Horám zdar !

ŠKTKNM Bráciník Teodor

 

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png