Poďte s nami - podujatia:

Hontianska paráda

AV Sliezske Beskydy - Skrzyczne

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku


 
Klokočov-Korňa Tlačiť
klokocov_korna_m.jpgPre územie Turzovskej vrchoviny medzi riečkami Predmierankou a Korňankou, ktoré sme si zvolili za cieľ seniorskej turistickej vychádzky v utorok 5.9.2017, je významný dátum 15.5.1954. Týmto dňom vznikli rozdelením územia „veľkej“ Turzovky štyri samostatné obce. Súčasná katastrálna hranica dvoch z nich - Klokočova a Korne prechádza v dĺžke takmer 8,5 km rozvodím spomínaných riečok zhruba od ich sútoku až na vrchol Konečnej 865 m, ležiaci na štátnej hranici s Českou republikou. Okolie chotárnej hranice sa vyznačuje veľkým počtom osád a samôt, čo bolo hlavným motívom nasmerovania našej poznávacej seniorskej turistickej vychádzky do tejto časti Turzovskej vrchoviny.


V zamračenom ráne začíname presne ako pred týždňom na zastávke SAD Klokočov, Rybárie, len smer našej cesty je opačný. Od zastávky smerujeme asfaltovou cestou do osady Paľuchovci. Po vyjdení z lesa na križovatke ciest pod osadou odbočíme vľavo a za potokom stúpame na kuse starou vozovou cestou – skratkou späť na prístupovú spevnenú cestu, ktorá končí v osade Šustkovci, čo je pre nás dobre, lebo sa dostávame na cestu s mäkším podkladom. Zakrátko sme v osade Poľany odkiaľ nás čaká dlhší, ale pohodlný, úsek lesom na Rybárie.  Prichádzame priamo k Domu navštívenia, ktorý sa orientuje aj na rozvoj náboženského turizmu.  Na priľahlom priestranstve je pred dokončením objekt kaplnky, či kostolíka? Lavičky na parkovisku využívame na dlhší odpočinok.

Na ďalšom úseku trasy sledujúcej katastrálnu hranicu sa dozvedáme od hubárov z Ostravy, že hříby rostou, ale daleko od sebe. Aj naše pokusy niečo nájsť končia neúspešne – aj keď .. (výsledok vo foto  galérii). Za kótou 803 m, kedysi uvádzanej v turistických mapách ako Rybárie, v plytkom sedielku zabočíme vľavo do katastra Korne a lúkami zachádzame vľavo za horizont do osady Medzi vŕškami, kde panuje čulý stavebný ruch pri výstavbe druhej drevenice aj kľud a pohoda u pôvodnej, dnes už rekreačnej, chalupy povyše s majiteľmi ktorej trávime hodnú chvíľu v priateľskom rozhovore. Tou istou cestou sa vraciame späť na červenú značku, ktorú sledujeme ešte aj od rázcestia so zelenou. Prechádzame popri samote Pupíkovci a v ďalšom, pravom, lome značky odbočujeme vľavo do osady Sedlákovci  v ktorej robíme radosť miestnemu chatárovi tým, ako nám povedal, že tu počas celých prázdnin nevidel nikoho živého a naraz mu prejde popri chalupe skupina 13-tich turistov.

Popri dvoch starých stodolách schádzame pokosenými a ovcami vypásanými lúkami do osady Doričákovci, a hneď za domami zabočíme vľavo smerom na hrebeň odkiaľ sú z lúk pekné výhľady na Tretiu Korňu, časť Horného Kelčova a Javorníky v okolí Soliska a Čemerky. Z hrebeňa je to už len kúsok z kopca do Šulcov, osady v ktorej stojí pôvodný veterný mlyn prevezený sem po Druhej svetovej vojne niekde z Opavska, ktoré patrilo s novojičínskom k oblastiam s najväčšou hustotou   stavieb tohoto druhu. Podľa literatúry ich fungovalo na Severnej Morave a v Sliezsku viac ako 700 z celkového počtu 900 evidovaných v celej Českej republike. Do súčasnosti sa ich dochovalo len niečo málo nad 60. Aj to by mohlo byť motívom túto historickú stavbičku aspoň zakonzervovať, keď už nie uviesť do pôvodného stavu.  Mlyn bol údajne funkčný ešte začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Od Šulcov potom obchádzame hlboký potok severne od osady a cez samotu Do pozlátky schádzame cez osady Barčákovci a Dubačovci k Mototransu a za začínajúceho mrholenia nastupujeme na zastávke SAD Korňa, Skotňa do autobusu, ktorým  cestujeme do Turzovky, kde ešte nasleduje spoločný záver v reštaurácii Urbár.

Text a foto Anton opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png