Poďte s nami - podujatia:

Pochod Slováckymi vinohrady

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Tematín Tlačiť
tematin_m.jpgOkrem množstva prírodných krás je Slovensko bohaté aj na diela ktoré vznikli vďaka ľudskému umu a staviteľskému majstrovstvu našich predkov. K týmto krásam bezo sporu patria stavby historických hradov a zámkov. Známe sú pre nás poväčšine tie doposiaľ zachované a sprístupnené návštevám verejnosti. Tie, ktoré stihol v priebehu rokov krutý osud a skončili v chátrajúcich ruinách sa už musia uskromniť s menším záujmom. Ich torzá sú pred našim zrakom väčšinou ukryté v stromových porastoch, no sú aj také, ktoré tvoria zďaleka viditeľné dominanty kraja. Jedným z takýchto hradov, ktorý zbadáme aj napriek jeho odľahlosti, pri cestovaní údolím dolného toku Váhu,  ale len za dobrých svetelných podmienok, je aj zrúcanina hradu Tematín postaveného vysoko v horách Považského Inovca. Tento mohutný strážny hrad, ktorý odolal aj bojovým nájazdom Turkov, sa ako mnoho ďalších slovenských hradov, nevyhol pomste cisárskeho dvora po potlačení protihabsburgského povstania vedeného Františkom II. Rákocim.

Členovia turistického seniorského spolku Kysúc sa ho vybrali navštíviť vo štvrtok 5.10.2017 na ďalšej zo svojich pravidelných potuliek za poznávaním krás Slovenska. Nebudem sa zmieňovať o jednej z bolestí, ktoré nebolia nikoho zo zainteresovaných ani na jednom stupni riadenia, ktorou je kvalita a hustota spojov hromadnej dopravy, vďaka ktorej nás po príchode rýchlika už čakajú pred piešťanskou železničnou stanicou  objednané taxíky, aby nás vyviezli do sedla Bezovec na hlavnom Inoveckom hrebeni.

V sedle panuje veterné počasie a tak pred odchodom nastáva veľké „babušenie“. Po skorom rannom odchode na cesty sa značná časť účastníkov teší, to ešte nevedia, že zbytočne, na rannú kávu na chate. Na Bezovci obchádzame penzión Bezovec, ktorý bol údajne otvorený a od chaty, ktorá je mimo prevádzky sa nám už vracať nechce a tak je dobre aj bez rannej kávy.
Na križovatke turistických chodníkov nás čaká kolegyňa Ivka zastrešujúca aj funkciu uvítacieho výboru. Po „uvítaní“ pokračujeme v našej ceste na Tematín. Lesná cesta po ktorej ideme ideálne obchádza výškovo dosť členitý bočný hrebeň až po hrad Tematín. Hlavného turistického korenia – výhľadov – je tu síce málo a keď sa objavia tak len do najbližšieho okolia, čo je hlavným dôvodom, že ma to do týchto „južných“  horstiev nikdy nelákalo. 

Po hodine a pol sme našim pohodovým tempom na hrade. Čas nasledujúci po príchode venujeme najskôr prehliadke hradu. Naše kroky smerujú do jeho najvyšších častí  v tušení ďalekých výhľadov. A miesto na výhľad je to naozaj pôsobivé. Nie je to síce kruhový výhľad , ale pohľad na Biele Karpaty,  Myjavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, do Podunajskej nížiny a z nej späť až po Marhát v juhovýchodnej časti Považského Inovca, aj keď je kvôli stredne vysokej oblačnosti nie práve najostrejší, určite stál za to. Studený vietor nás však núti skryť sa v útrobách hradu, v ktorých prebieha čulý „stavebný“ ruch na konzervovaní tejto národnej kultúrnej pamiatky. Práce vykonávajú členovia OZ Hrad Tematín a pracovníkov z UP. Uvítajú však aj dobrovoľných brigádnikov počas vopred stanovených termínoch. Ich zázemie v hradnej útulni poskytlo aj časti nášho kolektívu úkryt pre vetrom a krátkou dažďovou prehánkou a šikovné členky združenia pripravili „zadara“ kávu a čaj.
Po vypršaní rezervovaného času nás čaká  cesta do nížiny predstavujúca 6 km chôdze spočiatku úzkou strmou horskou dolinou a v závere odvoznou lesnou cestou. Do obce Lúka prichádzame načas – necelých 10 minút pred príchodom objednaných taxíkov, ktoré nás previezli späť pred železničnú stanicu v Piešťanoch.

 

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png