Poďte s nami - podujatia:

Turistická akcia do Strážovských vrchov

Stretnutie turistov pri príležitosti pripomenutia si 100. rokov ČSR - 20.10.2018

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Nechali sme zvíťaziť počasie Tlačiť
vrescovka_m.jpgDruhé tohtoročné potulky seniorov sme v utorok 16.1.2018 nasmerovali do Poľska. Hneď po vystúpení z autobusu na konečnej zastávke SAD vo Vreščovke, kde je väčšina z 19-tich účastníkov po prvý krát,  prišlo na rad „babušenie“ .  Meteorologická výstraha na silný vietor sa napĺňa. Pri mínusovej teplote vzduchu byť bez pokrývky hlavy, alebo bez rukavíc, by určite malo za následok zdravotné problémy.

Prvé naše kroky vedú k murovanej kaplnke so zvoničkou postavenej len pár metrov od autobusovej zastávky. K jej vzhľadu, ktorý akoby ešte žiaril „novotou“ sa mi akosi nepozdáva údaj na internete, že:   „Obdobie výstavby ako aj meno staviteľa je neznáme“. 
Od autobusovej zastávky musíme prejsť na pravý breh potoka Vreščovka – 6,5 km dlhého ľavostranného prítoku Skaliťanky, alebo už Čierňanky? Od jeho prekročenia ideme do Vreščovského sedla spočiatku strmo stúpajúcou asfaltovou cestou vybudovanou v rámci programu medzinárodnej spolupráce Interreg, pokračujúcou na poľskej strane do obce Sol. Výhľady z cesty, sú vzhľadom na našu nadmorskú výšku, tak akurát na najbližšie okolie. Nad domami osady vykúka južným smerom vrchol Kykule 1087 m a z pod osady Granizne sa pred nami objaví masívny Rachowiec a vľavo od neho aj pár domov rovnomennej osady. Vo Vreščovskom sedle sa k silnému vetru pridáva aj krátka snehová prehánka. Nie je tu vhodné počasie na väčšie zdržovanie sa a preto čo najskôr schádzame do „závetria“. Pri prvých domoch osady Graniczne je už účinok vetra takmer zanedbateľný a nasleduje pohodová časť dnešnej túry.  Z prudko klesajúcej cesty popri potoku Selanka sledujeme zmenu architektúry stavieb roztrúsených v doline aj vysoko na strmých okolitých svahoch. Väčšina z tých postavených   popri ceste slúži na rekreáciu.
Solanka je jeden z dvoch potokov (druhým je Czarne) sútokom ktorých vzniká rieka Soła – 99 km dlhý pravostranný prítok Wisly. Názov potoka Solanka, od ktorého bol odvodený aj názov obce Sol, nie je náhodný. Z vody z prameňov popri jeho hornom toku sa v minulosti získavala odparovaním soľ . S touto ťažbou sa prestalo začiatkom 19. storočia (v roku 1808) a v roku 1823 ešte rakúska vláda aj zakázala tento spôsob získavania soli a nariadila znehodnotiť žriedla.
V miestnej časti Piętki odbočujeme z doliny Solanky a modrou turistickou značkou, ktorá je nie v práve najlepšom stave, smerujeme k turistickej chate Na  Beskydku nad Zwardňom. Počas stúpania prichádza silná snehová prehánka silne skracujúca dohľadnosť a vietor zosilnieva úmerne s naším približovaním sa k hrebeňu.  V týchto nie príliš „komfortných“ podmienkach sme mali v pláne pokračovať otvoreným hrebeňom na Mały Rachowiec  no pri predstave, že to bude v takomto nečase sa to po krátkej debate rozhodujeme vzdať.
Nevyužívame ani otvorenú chatu Na Beskydku a snažíme sa byť čo najskôr v závetrí – pod hrebeňom. Popri štátnej hranici schádzame smerom do Zwardoňa a po žltej turistickej značke potom pokračujeme k zatvorenému bufetu Snežienka pri lyžiarskom vleku v Skalitom, Serafínove. Miestnou komunikáciou  prechádzame popod všetky tri „k zániku odsúdené?“ lyžiarske vleky,  k autobusovej zastávke Skalité, Kožak. Autobusy do Čadce odchádzajú v dosť krátkych intervaloch a tak v pohode využívame pohostinnosť blízkeho penziónu na teplý obed spojený so záverečným posedením.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png