Poďte s nami - podujatia:

Turistická akcia do Strážovských vrchov

Stretnutie turistov pri príležitosti pripomenutia si 100. rokov ČSR - 20.10.2018

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Z Vyšného Kelčova na Živčákovú Tlačiť

zivcakova_m.jpgVo štvrtok 25. januára 2018 cestujeme autobusom SAD z Čadce do Vyšného Kelčova  s „hrejivým pocitom“, že prispievame k vyťaženosti  autobusových spojov. Na ďalší diel seniorských potuliek, tento krát po Kysuciach, nás vystupuje na zastávke Vyšný Kelčov, Jednota devätnásť.

Počas zimy sa naše trasy snažíme vyberať tak, aby sme sa čo najviac pohybovali po cestách, na ktorých obce vykonávajú zimnú údržbu. Dnes začíname v centre Vyšného Kelčova práve v čase keď na miestnom kostolíku hodiny odbíjajú deväť. Tento kamenný filiálny kostol Božského Srdca Ježišovho  bol požehnaný, a prvá svätá omša sa v ňom slúžila, 23. augusta 1931. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že na Kysuciach sú len tri kamenné kostoly.


Po predchádzajúcich dňoch so zamračeným a hmlistým počasím pôsobí dnešné polooblačné úplne zázračne aj keď pohodu trochu „kazí“ čerstvý južný vietor.
Cesta do osady Slončíkovci je zjazdná aj osobnými autami a tak sa nám ide fajn aj napriek stúpaniu ktoré prekonáva. Hneď za najprudším úsekom cesty zachádzame pár metrov bokom na lúky odkiaľ sa núkajú pekné výhľady na centrum Kelčova, ale aj osady Liskovci, Skala a U Janošca roztrúsené až pod hraničný hrebeň s Českou republikou. Nad osadou Slončíkovci sa pri spätnom pohľade ukáže časť Vysokých Javorníkov od makovského Ski strediska so zjazdovkou v Jutrách na Čerenku, Hričovec a Solisko s dvoma Kykulami a Bukovou v popredí. Rozsiahlym katastrom Vysokej pokračujeme ešte aj pri schádzaní cez osady Poľana a U Šamajov do Komaníkovej – miestnej časti Korne. Obec Korňa, spolu s Klokočovom a Dlhou nad Kysucou, vznikla 16. mája 1954 rozdelením územia Turzovky na štari samostatné obce.  Našu trasu intravilánom Korne z Komaníkovej po kostol   Božského srdca Ježišovho prerušujeme zastávkou v reštaurácii penziónu Korňanka, ktorú využívame aj na obed. Pochvala patrí personálu za perfektné zvládnutie obsluhy takejto neohlásenej a početnej návštevy.

Ďalším cieľom dnešnej potulky je pútnické miesto Živčáková. Cestou ešte v intraviláne prechádzame popri pôvodnom drevenom kostole – jedinom na Kysuciach – z roku 1948. Vznikol prestavaním pôvodného súkromného domu a od postavenia nového kostola  slúži ako pastoračné centrum a je jedným zo Siedmich divov obce Korňa.  
Cesta na vrchol Živčákovej nám zabrala viac ako hodinu. Rozširujúci sa horizont z úseku cesty nezalesneným terénom dosiahol maximum po našom výstupe na vyhliadkovú plošinu veže Kostola Panny Márie Matky Cirkvi. Táto vyhliadka je prístupná len za pekného počasia a to sme dnes mali.  Nádherné výhľady znepríjemňoval len od rána trvajúci čerstvý vietor. Zato v interiéri kostola bolo počas jeho obhliadky príjemné teplo.

Popri „upravených“ prameňoch prichádzame na miesto zjavenia (r. 1958), na ktorom bola v  roku 1993 postavená kaplnka Panny Márie, Kráľovnej pokoja.
V záverečnom úseku na Turzovku, zastávku sme si  prečítali v snehu vedľa chodníka napísaný pozdrav od našej turistickej kolegyne Ivky z Brunoviec pri Piešťanoch, ktorá kvôli vlakovému spojeniu pricestovala ráno neskoršie  a tak na nás po sólo výstupe čakala na Živčákovej. No tesne pred naším príchodom bola nútená odísť, aby zase stihla vhodný vlakový spoj domov. Tak tomu sa vraví lojalita.
“Vďaka“ rozsiahlym kôrovcovým holorubom sme z chodníka, ktorým schádzame do údolia Kysuce, mohli vidieť poobedným slnkom vysvietený vrchol vzdialenej Babej hory –k  tomu sa určite môže dodať, že to bola tá „čerešnička“.
Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png