Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17.ročník Zamykania Kysuckej brány

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
VRCHOLY A KNIHY 2017 Tlačiť

Všeličo o kopcoch - Vreteň a Tábor - čo sa tu dialo počas roka 2017.

KNIHA NA VRETENI – Kysucká vrchovina

vreten_m.jpgDominantou – strážcom nášho mesta a jeho okolia je hora- kopec Vreteň - výška: 819,9mnm. Turisti a milovníci prírody sa tam dostanú zelenou turistickou značkou TZT 5543, z KNM od vlakovej a autobusovej stanice cez obec Radoľa. Čaká Vás 6,5km šľapania a 466m prevýšenia. Turistické chodníky na vrchol vedú a napájaju sa aj zo Snežnice , Zástrania a iných smerov. Na vrchole je plechová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev, do ktorej návštevníci vrcholu Vretňa zapisujú svoje zážitky, postrehy, odkazy, básničky, maľby atď. Škoda že nie všetci tu svoju účasť na vrchole nezaznamenajú. Z vrcholu sú najkrajšie výhľady v zime keď stromy svoje zelené ošatenie zhodili a sú nahé. Pri dobrej vyditeľnosti je vidieť na všetky svetové strany – od vrcholov a hrebeňov Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry, Javorníkov a Kysuckých Beskýd. 

Každý rok vrcholovú knihu po dokončení záznamov vymieňam za novú. Na skrinku som tento rok umiestnil časť turistickej mapy Kysucká vrchovina aj s oblasťou Vretňa .Vo vnútri knihy je nalepený už nový plán činnosti Športklubu turistiky Kysucké Nové Mesto na rok 2018. Na titulnej strane je veršík ktorý víta  každého návštevníka vrcholu. Do knihy ľudia postupne zaznamenavajú svoju účasť na vrchole - dátum , hodinu výstupu, aké je počasie, čo je vidieť, aká partia ide ,odkiaľ a kam smerujú, aký bol výstup – ťažký, ľahký, veľké teplo, dážď ,silný vietor, tma , hmla , svoje dojmy, postrehy a dokonca tam zanechávaju otlačky labiek aj ich priateľov človeka- psov. Ľudia sa tu stretavajú pri rôzných priležitostiach a podujatiach. Mnohých neodradia ani zlé poveternostné podmienky. Veľa ľudí si tu chodí zabehať- zatrénovať pre zlepšenie svojej kondície a pre krajšiu a lepšiu postavu , ale aj pre radosť s pohybu v tej najkrajšej telocvični – prírode, ktorá Vás privíta vždy s inou a inou výzdobou a prekvapením. Vždy je tu niečo nové a je načo pozerať a dôvod prečo tu opäť vystúpiť.

Za minulý rok 2017 tu vystúpilo a zaznamenalo svoju návštevu 1307 ľudí, čo je menej oproti roku 2016 o 548 . V skutočnosti je to omnoho vyšší počet. Môžem kľudne pripočítať číslo 500 účasti, napríklad keď len na Sv. Štefanský výstup 26.12. 2017. tu vystúpilo vyše 500 ľudí a svoju účasť tu zaznamenalo len veľmi malo účastníkov. To znamená spolu už 1807 ľudí. No aj tak veľa ľudí sa tu nezapisuje a tak možno kľudne skonštatovať že za rok 2017 tu na vrchol vystúpilo cca 2000 návštevníkov.
Medzi najvýznamnejšie podujatia ktoré sa tu uskutočnili a prilákali veľa ľudí patria:
Ešte na siľvestra 31.12.2017. už od 23,48 hod. tu čakala 8. členná partia okolo Petra Mrvečku na nový rok 2018 , a zapriali všetkým milovníkom Vretňa do Nového roku všetko naj-naj. aj do vrcholovej knihy.
16.4. Veľká noc ultramaratonec R. Minarovič a pes Delly –Trilógia – ráno Tábor, obed Ľadonhora, večer-Vreteň
14.5. oslava dňa matiek - Paluchovci
30.6. Svätopeterská brigáda na Vretni – úprava chodníka a okolia okolo kríža.(P. Mrvečka, A Franeková, P. Tichý, E Svrček, P Droščin, M Maniš.
5.7. Cyrilometodejský výstup Radola – 53. úč.
11.8. Výstup na pamiatku vyhorenia mesta – 40. uč.
15.8. partia z Poľski – 4. uč.
18.9. Stanislav z Humenného + Martina z KNM
1.10. Kontrolný výstup HZS/HS Kysuce s materiálom 30´ Dr. M Priečko
26.12. Sv. Štefanský výstup na Vreteň – 518 úč.    
Rekordéry výstupov : do 150
P Mrvečka-150 ,P Tichý, P Machala, M Mrevečka
nad a tesne pod 100 výstupov
Jojo a pes Oli , Martinka a pes Gaya, PK + pes Argo
Milan a pes Norko
a mohol by som menovať ďalších a ďalších. Ešte niečo odkiaľ na vrchol
Portugalsko, Holandsko, Švedsko, Taliansko, Poľsko, Kanada, Nemecko, Čechy, Morava-Vyškov, Senec, Handlová, Holíč,Prešov, BA, Horná Orava, Ružín, Čadca, Žilina ,no a samozrejme veľa návštevníkov z celého blízkého okolia Radole a KNM.

KNIHA NA TÁBORE - Javorníky

tabor_m.jpgNa vrchol Tábor - výška: 697,4mnm vedie modrá turistická značka z KNM od vlakovej a autobusovej stanice ,od turistického smerovníka pri Ľudovej škole umenia. Je to 3,4 km a 344,4m prevýšenia na vrchol ( cesta Vila Galvánka ). Táto modrá turistická značka značená v mapách ako TZT 2681 vedie až do Zákopčia, je to okolo 16km. Toutou trasou  na vrchol vystupuje menej  ľudí. Zauživanejšia je neznačená trasa – chodník od bývalej Dreviny v KNM, cez Skotňu a ku krížu pod Táborom. Tu si väčšina ľudí oddýchne a občerstvi sa, pospomína na bývalých kamarátov a odtiaľ na vrchol. Je kratšia ale strmejšia a keď je popršané a blatisto je nepríjemnejšia. V jeseni keď vyrastie vysoká tráva , tak človek neznalý chodníka tam môže aj poblúdiť. Je to neznačkovaný chodník. Potom z tohto chodníka sa napojíme na modrú tur. zn. a vystúpime po nej až na vrchol Tábora. Trasa po modrej tur. zn. je príjemnajšia, jednoduchšia ,krajšia ,bezpečnejšia a poskytuje viac pekných výhľadov. Z vrcholu Tábora sa nám ponukaju  krásne výhľady na celé oklolie a pohoria. Na východ na Kysuckú Vrchovinu, na juh na Malú Fatru, na západ na Javorníky , na sever s části na Moravské Beskydy.

Antikorová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev je umiestnená na konštrukcií rozhľadne čim je chránená od nepriaznivých poveternostných podmienok. Návštevníci vrcholu Tábor tu zapisujú svoju návštevu. Škoda že ani tu nie všetci zapisujú svoju účasť. Na vrchol prichádza stále väčšie množstvo ľudí obdivovať krásy dolných Kysúc. Ešte krajšie budú keď sa ukončí celý výrub stromov na vrchole a celé okolie sa dá do poriadku , aby sa tu každý dobre cítil a opäť sa tu rad vrátil. Počet ľudí ktorí navštívili vrchol a zaznačili v knihe svoju účasť sa v roku 2017 znížil na 2697  ľudí ,čo je oproti návšteve s minulého roku 2016 a to 2792 menej o 95 ľudí. Je to len počet zaevidovaných ale skutočnosť je iná. Ľudia sa nezapisujú z dôvodu že si vrcholovú skrinku nevšimnú, alebo jednoducho povedané , čo sa budú ešte aj tu zapisovať a čo kto ma ešte aj toto kontrolovať. Tak keď poviem že len na Novoročnom stretnutí sa tu stretlo cca 100ľ udí, ďalej na vysviacke rozhľadne bolo okolo 300 ľudí a len časť sa zapísala, ,a pripočítam ku celkovemu počtu tak účasť je cca 3100 ľudí , čo je krásny počet. Rozhľadňa ako keby prevzala a pritiahla aj účastníkov z Vretňa, ako keby bolo pred voľbami - preťahovanie voličov, asi aj príroda špekuluje komu ponúknu  krajšie a lepšie podmienky a ako koho na svoju stranu pritiahnúť.

V knihe sú rôzne záznamy ako napr.:
1.1. tretí ročník Novoročného stretnutia účasť cca 100. ľudí.
21.1 účastnici ROSSIA –mesto Čeboksaril
1.3. Seniorklub PTK Diviaky
5.3. Katarína z Frankfurtu- Germany
1.3. – 26.6 žiaci  zo ZŠ Clementisová trieda 5.A, 5.B, 6.A, 6.B, 9.B cca 50 žiakov.
16.4. návšteva z Myjavy 12 úč.
8.5. vysvetenie rozhľadne cca 300 ľudí
13.5. PTTK Žiwiec 8. úč.
4.6. ZO Únia žien Povina 19. žien
3.7. CVČ Čadca 24. úč.
5.7. MŠK KNM U-11- 18 úč.
30/31.7. Noc pod hviezdami –r. Šotkovská, 5.10. noc-Bandzone. CZ záhradkari
21.8. pútnici zo Žifčakovej –ľ úč.
6.9. výstup Babinec-9x Zuzka, Majka, Edit, Daška...
9.9. r. Šotkovská- 3úč.- : báseň:

Slniečko zapadá, vetrík pofukuje,
na krásne vyhľady každy pokukuje.
Trávy sa pod vetrom krčia,
a cvrčky tu bláznivo cvrčia.
Hoci je tu veľmi krásne,
už nám je zima písať ďalej básne.
21.10. stretnutie oktobriačíkov – 41. úč.
2.12. Mikulašský výstup –ŠKTKNM – 80. úč.
26.12. Elektrovod ŽA -17. úč.

Rekordér ultramaratónec Bieleš Lukaš ktorý na vrchol vystúpil viac ako 100x  ale z rôzných kútov Kysúc keď jeho túra mala vždy min. 30-40km.
Samozrejme nesmie tu chýbať ani P Mrevščka a P Tichý
Tiež tu chodia aj partie na E-bikoch, čo je tiež pekný zážitok, ďalej psíčkari a bežci
Martinka a Ľubko + pes Gaya viac ako 30x , ďalej
Milan + pes Norko, Roman + Delly, Stano + Tarra, Edo + Radík.
Okrem toho sa tu prejavujú aj maliarské a básnické talenty, škoda všetko sa to neda dať na papier. Možno aj ďalší , možno napíšem o nich na budúce. Okrem toho na vrchol vystúpili aj ľudia nie len z blízkeho okolia, ale aj s celej krajny ale aj cudzinci.         

Každý kto príde na vrchol sa tu môže posadiť, odpočinúť, občerstvíť sa, popozerať krásne prostredie, okolie, vrcholy, doliny, jednoducho si tu príde na svoje. Môže si tu aj opiecť slaninku alebo klobásku a využiť tak volný čas na príjemný odpočinok, jednoducho v prírode najkrajšej telocvični je vždy fajn. Ak sa chceme v našej krásnej prírode po celý rok dobre cítiť, tak ju dobre opatrujme a chráňme ju !!! Ona nám to vráti.                                                                         

ŠKT KNM   Teodor Bráciník

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png