Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17.ročník Zamykania Kysuckej brány

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Najmrazivejšie ráno tejto zimy a turistika Tlačiť
babkov_m.jpgNa blížiaci sa deň ďalších seniorských potuliek, štvrtok 1. marca 2018, meteorológovia zhodne predpovedajú najmrazivejšie ráno tejto zimy. K tomu sa pridružujú rôzne výstrahy – od malých detí až po seniorov, kardiakov, diabetikov... Čo s tým? Rušiť, či nerušiť? Napokon ostáva pozvánka v platnosti s tým, že ráno uvidím ako sa kto rozhodol.
O 06:45 hod. ukazuje teplomer v Turzovke -22° C, no po predchádzajúcich dňoch  s čerstvým vetrom panuje bezvetrie, čo je pozitívne zistenie. Okrem toho sa bude po východe slnka teplota zvyšovať , čo je tiež dôvodom k optimizmu a do tretice, Žilina mala ráno len mínus 15,5 °C.


Na žilinskej autobusovej stanici sa nás napokon stretáva osem. Nie je to síce ani polovica obvyklého kolektívu, ale vzhľadom na aktuálne počasie je to slušná účasť.
Keď vystupujeme o 10:30 hod. z autobusu v Babkove – miestnej časti obce Lietavská Svinná, teplomer je už určite pod „desiatkou“,  čo každého z účastníkov utvrdzuje v tom, že vstávanie do nepríjemne chladného rána sa oplatilo. Babkov,  ako panský statok, sa podieľal na prevádzke a hospodárskom fungovaní Lietavského hradu a ako samostatné sídlo sa písomne spomína už v roku 1393.
Dnešný plán je prejsť sa časťou Žilinskej kotliny západne od Žiliny. Z Babkova popri futbalovom ihrisku čoskoro vychádzame na rozložitý hrebienok na ktorom sa utvrdzujeme v tom, že z očakávaných pohľadov na kulisu Krivánskej Malej Fatry, ohraničujúcej žilinskú kotlinu z východu, zahalenú v silnom opare sa dnes tešiť nebudeme. A tak si vychutnávame aspoň najbližšie okolie. Objektom, ktorý asi najviac upútal našu pozornosť je silueta lietavského hradu. Ten sme pozorovali už počas cesty autobusom a najkrajšie výhľady naň boli pred Lietavskou Svinnou, keď jeho mohutné múry vysvietené slnečnými lúčmi priam lákali k zmene dnešného programu. Západný horizont  je vďaka svojej blízkosti viditeľný celkom dobre. Vidíme „sólo“ sa vypínajúci Žibrid, na ktorom sme boli v jeseni minulého roku, aj členitý hrebeň Súľovských vrchov od sedla Patúch po Roháč. Zážitkom je však aj pohľad na jemne zvlnenú pahorkatinnú časť kotliny, ktorou dnes ešte budeme prechádzať.
Pred sebou už vidíme časť obce Podhorie. Aby sme sa dostali do centra musíme ešte prejsť dva potoky. Ako vyplýva z textu na internetovej stránke obce, „ V roku 1388 vydal Vladislav, famulus (sluha, pozn. autora) Štefana Bebeka, pána Lietavy a kastelán hradu synom Wanovým šoltýsku listinu, aby Čechmi spustošená a k Lietave prináležiaca dedina Podhora bola znovu zaľudnená“, prežívala obec  vo svojich začiatkoch ťažké časy.
Cesta, ktorou máme pokračovať k potoku  Lietavka vchádza do oploteného objektu bývalého „družstva“ či ŠM. Po získaní informácii od zamestnanca v jednej z dielní prechádzame oploteným areálom a po prejdení štátnej cesty vedúcej do Lietavskej Závadky stúpame na ďalší pahorok odkiaľ si počas svačinovej prestávky vychutnávame nové výhľady.  V smere našej cesty, ktorý vytyčuje zástavba sídliska Hájik, vidieť novú dominantu krajiny - diaľničný most pri obci Brezany. Po prejdení časťou obce Brezany, za ktorou sme na protiľahlých poliach sledovali početné stádo jelenej zveri, prechádzame pod týmto mostom a v krátkom úseku pokračujeme po dosť frekventovanej štátnej ceste  do Hôriek, kde dnešnú trasu končíme a na dopravu do Žiliny využívame služieb SAD.
Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png