Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17.ročník Zamykania Kysuckej brány

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Turistika aj oslava Tlačiť
melocik_m.jpgUž začiatkom tohto roka som bol požiadaný našim kolegom Jožkom Adamcom naplánovať seniorské potulky  v druhom marcovom týždni tak, aby sme ich skončili v Makove. A tak v poradí už desiate tohtoročné potulky absolvujeme opäť v makovskom chotári. Začíname v sedle Javorníkov - U Melocíka. Na dopravu sme využili jeden z deviatich autobusových spojov premávajúcich  v pracovných dňoch medzi Makovom a Bytčou. Pokiaľ v Makove bola ešte dohľadnosť optimistická s príchodom na javornícky hrebeň sa vnárame do hmly. Aj keď sa vonkajšia teplota pohybuje už nad bodom mrazu, Reštaurácia Melocík , kam mierime hneď po vystúpení z autobusu na občerstvenie, ponúka aj príjemne vykúrený interiér.


Dnešná potulka bude vzhľadom na to, že sme sa do nadmorskej výšky 785 m vyviezli autobusom bude pohodlnou prechádzkou. Chôdzu uľahčuje aj to, že smer našej cesty je upravovanou bežkárskou trasou. Snažíme sa ísť „po pražcoch“, aby sme nenarúšali dvojkoľajku. Zastávku pri hornej stanici lyžiarskeho vleku na vrchu Čerenky 948 m využívame na podrobnú orientáciu oproti viditeľnej časti Turzovskej vrchoviny a presnú lokalizáciou miest, ktorými sme už počas našich potuliek chodili. Prichádzame k záveru, že „toto tu“ máme už prechodené dostatočne a po zídení snehu sa bude treba začať venovať ďalším územiam na Kysuciach.
Z Čerenky je to k osade Greguše už len „pár krokov“. Cestou sa ešte naskytnú výhľady končiace hlavným hrebeňom lysohorskej a radhošťskej časti Moravsko-sliezskych Beskýd.  Osada Greguše bola od základov znovu vybudovaná po II. svetovej vojne, pretože za pomoc partizánom ju dva týždne pred Vianocami v roku 1944 celú vypálili Nemci.  Jej umiestnenie na južnom úbočí Javorníkov, s výhľadmi do hlbočín kľukatiacej sa takmer 14 km dlhej Petrovickej doliny, vyvoláva údiv a teší sa obdivu prevažnej väčšiny nášho kolektívu. Po jej obhliadke je ešte čas obzrieť si aj „Dolmen života a smrti“ , dielo akademického sochára Milana Greguša rodáka z tejto osady, ktoré je najvydarenejšou súčasťou Javorníckej kamennej galérie.
Na zídenie z hrebeňa do údolia Makovského potoka, alebo miestnej časti Čierne,  využívame pôvodnú prístupovú cestu do Greguši a je tu priestor pre ďalší údiv, nad húževnatosťou obyvateľov minulých generácii, ktorí v tomto, pre nás „rajskom“ prostredí , prežívali svoje každodenné zápasy s prírodou o prežitie.
Po asfaltke prídeme ani nie po piatich minútach k lyžiarskemu stredisku Ski Makov. Odtiaľ nás, len polovicu, druhá ide peši až do Makova,  zváža mikrobusom dnešný oslávenec Jozef a uvádza do reštaurácie Penziónu Poľana, kde nás už čaká slávnostná tabuľa. Po zhromaždení sa všetkých dnešných účastníkov prichádzajú na rad gratulácie oslávencovi  a mužská časť kolektívu nezabudla ani na dnešný MDŽ.  Potom sa už, akceptujúc s vďakou pozvanie nášho kolegu,  venujeme oslave jeho 70-tky.
A keďže k oslave patrí aj gratulácia, záver netradične prenechávam veršom:

V pokojnom, tichom žitia prúde
ďalší rad rokov nech Ti rastie
a každý deň nech sviatkom bude,
prinesie radosť, lásku, šťastie.

Zdvihnime teda hore čaše,
nech sladkým cvengom za nás vravia
a s nimi spolu srdcia naše
nech Ti dá Pán Boh veľa zdravia!

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png