Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17.ročník Zamykania Kysuckej brány

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Medzinárodná turistika Tlačiť
wisla_m.jpgKysuckí turisti prijali pozvanie turistov z PTTK Wisla a v sobotu 24. marca 2018 sa zúčastnili už XV. Rajdu ku žródłom Wisly. Aj keď táto akcia nesie tiež prívlastok „narciarsky“ (lyžiarsky) vzhľadom na dátum jej konania sa jej už na bežkách zúčastniť nedá, čo ale nie je prekážkou zavítať na druhú stranu Karpatského oblúka. Poľské Slieszske Beskydy majú čím očariť milovníkov prírody v zime či v lete. 


 RR KST Čadca, komisia pre medzinárodnú spoluprácu , zorganizovala účasť na tomto podujatí formou autobusového výletu a záujem o túto akciu bol zo strany turistov už tradične veľký. V sobotu ráno cestuje do Poľska 54 turistov pre ktorých sú pripravené tri trasy podľa rôznej náročnosti.
Desať členná skupina sa oddeľuje už v Koniakowe na Koczym Zamku a čaká ich 16 kilometrová trasa. Ostatní účastníci vystupujú v sedle Kubalonka, na hlavnom hrebeni Sliezskych Beskýd, oddeľujúcom povodie Olzy a najdlhšej poľskej rieky Wisly. Na parkovisku už čakajú zástupcovia usporiadateľov. Nám sa bude počas cesty venovať turistický sprievodca Zbyszek. Hneď na parkovisku sa chytáme zelenej turistickej značky, ktorá vedie asi v kilometer dlhom úseku lesom a v miernom stúpaní. Po jeho zvládnutí už ideme len „z kopca“. Cesta lesom čoskoro končí a ďalší úsek už prechádza odlesneným terénom z osady do osady. Postupne prechádzame cez Wajdowku, Czyžowku, Brenioki a Siglaňsko po osadu Skala. Všetky sa rozkladajú na širokom hrebeni poskytujúcom nádherné výhľady na podkovu hrebeňa Sliezskych Beskýd, od pred nami sa vynímajúcej Čantoryje s vyčnievajúcou rozhľadňou, ešte zasnežené okolia chát na Sošove a Veľkom Stožku v časti hraničného hrebeňa s ČR a na východnej strane od Baranej Gory až po Rownicu. Pôsobivé sú aj pohľady na časť mestečka Wisla a hlavne na husté „kopaničiarske“ osídlenie horských svahov gravitujúcich do údolia rieky Wisly.
Z osady Skala dávame čo-to kolenám v strmom a asi pol kilometra dlhom klesaní k Wisle. Schádzame do miestnej časti Nowa Osada priamo k sútoku potokov Wiselka a Malinka, od ktorého dostávajú ich vody spoločný názov Wisla a vytvárajú najdlhšiu poľskú rieku, ktorá sa po 1047 km vlieva u Gdaňska do Baltického mora.  
Po občerstvení pokračujeme  v príjemnom slnečnom jarnom počasí proti toku potoka Malinka. Po asi 200 m sa pristavujeme a obdivujeme krásny 8 metrový vodopád  - hrádzu retenčnej vodnej nádrže postavenej v 50-tych rokoch minulého storočia. Romantické zákutie práve využívajú novomanželia na zvečnenie svojho prvé spoločného dňa. Tu nás „opúšťa“ ďalších 10 kolegov, ktorí si trasu predĺžia výstupom popri skokanskom mostíku (Skocznia narciarska imienia Adama Malysza) na vrchol Cieňkowa a stretnú sa s nami až v cieli, kde si potom nevedia túto zachádzku vynachváliť.  
Po ďalšom kilometri stojíme na korune hrádze Jeziora Cziernaňskiego – vodnej nádrže na pitnú vodu pre mestá Wisla a Ustroň s objemom 4,5 mil. m³. 37 m vysoká  a 270 m dlhá sypaná hrádza bola vybudovaná tesne pod sútokom Bielej a Čiernej Wiselky. Na ľavom brehu priehrady na svahoch Zadného Grúňa vidíme „Dolný“ prezidentský zámok. Súčasná prezidentská rezidencia sa nachádza o kúsok vyššie a nie je z hrádze viditeľná. Pri objednávke s minimálne týždňovým predstihom  je možné rezidenciu poľských prezidentov navštíviť.
Z priehradného múru to máme do cieľa v kolibe Watra sotva 20 minút. Interiér Koliby je ako sa na kolibu patrí – vnútri panuje šero aj napriek osvetleniu, uprostred otvorený kozub s dymníkom, stoly a lavice z masívu a holá betónová podlaha. Usporiadatelia tu pre 180 účastníkov domácich, ale aj tých z Česka a Slovenska, ktorých bola dohromady väčšina, zabezpečili občerstvenie v podobe tradičného žurku, domácich buchiet a čaju.  Pripravené tiež boli viaceré zábavné súťaže, no najväčšiemu záujmu sa tešil spev.
Pri záverečnom vyhodnotení sme ako najpočetnejšia výprava oplatili kolegom z PTTS-BS v RC vlaňajšiu prehru a zvíťazili v pomere 56 (aj so šoférmi) : 44 účastníkov.

Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png