Poďte s nami - podujatia:

Pozvánka na 17.ročník Zamykania Kysuckej brány

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Šibačková turistika Tlačiť
smrekovka_m.jpgJe dávnym zvykom, že turisti na svoje stretnutia a aktívny pobyt v prírode využívajú okrem víkendov aj dni sviatočné. Tieto akcie sú takmer vždy motivované ľudovými tradíciami. K takýmto dňom bezo sporu patria aj Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok, ktoré sa bez ohľadu na to ktorý to je deň nezaobídu bez tradičných šibačiek a kúpačiek.


S tradíciou veľkonočných turistických vychádzok začali hneď od založenia turistického oddielu, aj turisti KST v Novej Bystrici, ktorí každoročne organizujú Veľkonočný výstup na Smrekovku.  Na jeho v poradí už siedmy ročník sme sa v pondelok 2. apríla 2018 vybrali aj my – turisti z Vysokej. Dopravu sme organizovali autobusom a tak sme pribrali aj kamarátov z Turzovky, Čadce a Svrčinovca.  
Na štarte výstupu, na spodnom parkovisku pri Skanzene vo Vychylovke, sa v čase, keď nad neskorým ránom víťazí skoré doobedie,  stretáva, odhadom, najmenej 60-tka účastníkov. Úvod patril rituálu spojenému s Veľkonočným pondelkom do ktorého sa aktívne zapojili obe pohlavia. Mužská časť svoje    želania zamerané najmä na udržanie pevného zdravia a pozbavenia sa neduhov ako sú únava, choroba, bolesti končatín a kĺbov, dopĺňala intenzívnym pôsobením  ohybných korbáčov, na časti ženských tiel  najviac trápených týmito problémami, tak trochu pripomínajúc výkon stredovekého útrpného práva.  A nežné pohlavie, po čiastočnom zregenerovaní sa z takejto kúry, sa odvďačilo všelijakými pripravenými dobrotami určenými ku konzumácii žuvaním a tiež takými čo žuvať netreba.
Až po tomto „oficiálnom“ začiatku sme sa všetci spoločne vydali na pripravenú trasu. Tá viedla na kuse Skanzenom, potom telesom lesnej železničky, aby od druhej úvrate začala strmo a hlavne „nekonečne“ stúpať  na Zadné Grapy (či Hankinu Poľanu?). Ranné zamračené počasie sa postupne zmenilo a na odlesnenom hrebeni nás začalo „vyhrievať“ slniečko z polojasnej oblohy. A nielen nás, ale aj ranný čerstvý sneh, ktorý pod silou jeho lúčov v dolinách viditeľne zmizol a južné stráne hraničného hrebeňa Kysuckých Beskýd sa už beleli len v horných partiách. Napriek slnečnému počasiu bola dohľadnosť tak akurát na Veľký Rozsutec a Boboty, ktorým sa podarilo vymaniť z nízkej oblačnosti. Pred nami sa občas objavil kužeľ Ľadonhory a po pravej strane sa vysoko nad dolinu potoka Vychylovka zdvíhali strmými svahmi Rycierova,  Majov, Priehybok a Javorina.
Hrebeň sa v smere našej trasy trvalo zvažoval, len dva či trikrát prerušený zanedbateľným krátkym stúpaním. V jednom, našťastie nie moc dlhom úseku  zavalenom početnými vývratmi  nás však spomaľuje a núti  k zvýšenej opatrnosti pri kľučkovaní  medzi popadanými stromami. Po úspešnom zdolaní tejto časti už začala lesná cesta na ktorú sme sa napojili strmšie klesať a o chvíľu sa pred nami objavil cholvarok Smrekovka – neveľká lúka s dvoma perfektne udržiavanými dreveničkami a krytým ohniskom s posedom z ktorého sa už šíril voňavý dym.  
Aj keď je to odtiaľto do doliny ešte takmer polhodina cesty,  bolo toto miesto vlastne cieľom dnešnej túry, kde usporiadatelia podávali netradičné občerstvenie – praženicu so žihľavou. Ale na tú sme si museli počkať. Najskôr na rozmerný stôl putovali z batohov účastníkov slanina, chlieb, špekáčky a hlavne to najpotrebnejšie – vajíčka. O tieto suroviny sa hneď začali starať majstri kuchári. V kotlíku postupne zmizla slanina, cibuľa, čerstvá žihľava (z vlaňajšej úrody) a nakoniec prišiel rad aj na, presne spočítaných, 151 vajec.  
Po niekoľko násobnom priložení na oheň pod kotlíkom a neustálom miešaní obsahu kotlíka napokon nadišlo očakávané finále v podobe hrubej vrstvy chutnej praženice na krajcoch čerstvého chleba.
Keď už mali všetci tento bod programu za sebou ešte nasledovalo spoločné fotenie  a po ňom už definitívna rozlúčka.  
Text a foto Anton Opial

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png