Poďte s nami - podujatia:

Turistická akcia do Strážovských vrchov

Stretnutie turistov pri príležitosti pripomenutia si 100. rokov ČSR - 20.10.2018

Klub turistiky Vysoká nad Kysucou - plán akcií na r. 2018

Plán turistických akcií RR KST Čadca na rok 2018

Plán turistických podujatí ŠKT Kysucké Nové Mesto na rok 2018

Kulturné a športové akcie na Jablunkovsku

 
Kysuckí turisti zahájili na Marťákovom kopci jarnú turistickú sezónu Tlačiť
rozhladna_zakopcie_m.jpgV nedeľu 22. apríla 2018 smerovali k rozhľadni na Marťákovom kopci stovky turistov, aby tam spoločne zahájili dlho očakávanú jarnú turistickú sezónu. Kysuckí turisti a milovníci potuliek v prírode si museli, oproti južným susedom trochu počkať, pretože na kysuckých vrchoch pani Zima, svojej sestre Jari, len s veľkou nevôľou prepúšťa svoju vládu. Tento rok však Jar prišla skôr a na tento severný kraj, pomerne teplým, skoro letným počasím. Takže počas výstupových trás, nebolo zriedkavosťou nájsť množstvo žiariacich lúčnych kvetov a bohato rozkvitnuté stromy boli obalené do biela, ako nevesty. Všetko okolo doslova voňalo sviežou jarou a ľudí vyháňalo zo svojich domovov, von do náruče rozkvitnutej prírody.

Slnkom vysmiate teplé počasie sa odzrkadlilo na veľmi hojnej účasti, keď si v okolí rozhľadne roztiahlo svoje deky a karimatky stovky turistov, ktorý si zvolili z množstva pripravených trás so sprievodcami, ktorých zabezpečila z radov dobrovoľníkov RR KST Čadca.  Tí, ktorí si chceli spestriť výstup, alebo prípadne zostup, šli neznačenými chodníkmi po neznámych vrchárskych osadách a pľacoch. Veľké šťastie mali tí, ktorí sa vydali s majstrom turistiky, Tónkom Opialom zo Zákopčia, kde s podrobným výkladom prešli osady Rulcovia, Cenigovci, Zbunovci, Petránky, Kvietkovci, Holešovci a u Holých.  Na vrchole u kamennej rozhľadne boli nakoniec zastúpené všetky vekové kategórie, celé rodiny s malými, či väčšími deťmi, ktorí prišli buď peši, či na bicykloch. Motorovými vozidlami prišli k rozhľadni iba agilní turisti z TK Polom Raková, ktorí pre hladných a smädných turistov zabezpečili bohaté občerstvenie, kde nechýbali tradičné pečené zemiaky v pahrebe, tak ako si ich v minulosti pripravovali na kopcoch pastieri dobytka a oviec. Veľkú pochvalu si tiež zaslúžia za prípravu vatry  a horiacich pníkov na opekanie dobrôt. Aby sa deti nenudili, mali rakovskí turisti pre nich pripravené množstvo zábavných súťaží, kde sa spontánne vo veľkom zapojili aj rodičia, aby šli svojim potomkom príkladom. Najviac zábavy bolo ako vždy na chodúľoch, kde nebola núdza o zaujímavé športové výkony.


Tesne pred obedom, predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov, František Žabka oficiálne otvoril jarnú turistickú sezónu. Privítal všetkých prítomných a oboznámil ich s ďalšími najbližšími pripravovanými turistickými akciami. Následne turistov pozdravil Břetislav Boháč, predseda Oblastného KČT Moravsko - Sliezskej oblasti v Ostrave, ktorý tu zastupoval početnú skupinu moravských turistov.

K slovu sa dostal a prítomných pozdravil aj najstarší účastník akcie, legenda kysuckej turistiky, nestarnúci Milan Toman z Lokomotívy Čadca. Postupne sa k turistom prihovorili všetci zúčastnení predsedovia turistických klubov z regiónu Kysúc a pozvali ich na svoje pripravované turistické podujatia. Ukončením „oficialít“ sa pokračovalo ďalej vo voľnej zábave a vyhodnocovaniu športových súťaží. Počas akcie RR KST darovala turistom dvesto pamätných listov, ktoré sú pre mnohých vzácnym suvenírom. Slniečko pekne hrialo a tak sa domov ponáhľalo len málo turistov. Väčšina si dosýta užívala teplo a ďalekosiahle výhľady do okolia na hrebeň Javorníkov, na Moravsko – Sliezske Beskydy, Malú Fatru, či malebné roztrúsené osady, bohato vyzdobené rozkvitnutými stromami. Návrat domov z tejto tradičnej akcie je vždy ťažký pre tých, ktorí si majú čo to povedať so svojimi priateľmi, známymi a najbližšími rodinami, ktorých dlho nevideli. Turistom čas na horách rýchlo ubieha, pretože sú jedna veľká rodina, ktorých spája láska a úcta k prírode, ktorú chcú chrániť pre budúce generácie.

Mgr. Ján Chromík, RR KST Čadca

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
Turistika na Kysuciach - články:

  TURISTICKÁ ROZHĽADŇA na Marťakovskom kopci – Petránky otvorená

rozhladnazakopciem.jpgDňa 2. októbra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie TURISTICKEJ ROZHĽADNE na Marťakovskom kopci – Petránky

 

viac info >>

 

 rozhladnam.jpg Rozhľadňa na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou otvorená 

Obec Stará Bystrica dňa 27. augusta 2011 slávnostne otvorila novovybudovanú Rozhľadňu na vrchu Bobovec v rámci projektu "Rozhľadme sa - výstavba rozhľadne, rozvoj cestovného ruchu a propagácia prírodného bohatstva v regióne Kysuce a Rajcza.

Viac informácii o Rozhľadni na vrchu Bobovec a projekte sa dozviete na oficiálnej internetovej stránke projektu.

"Ku prameňu Kysuce"

pramenkysuce2011m.jpgV piatok 24. júna 2011 bol v katastri obce Makov slávnostne otvorený nový turistický chodník "Ku prameňu rieky Kysuce", ktorý vznikol zásluhou Neinvestičného fondu Makové zrnká, firmy Gasparik s.r.o. a Obce Makov. Na mieste prameňa vzniklo miesto, ku ktorému sa oplatí vybrať. Bližšie informácie o otvorení turistického chodníka nájdete po kliknutí na viac info >>

 
Klub turistov Kysúc - články:

odznak2018-m.jpgOdznak 100 jarných kilometrov 2018 - 62. ročník

OPÄŤ JE TU PRE VŠETKÝCH TURISTOV NOVÁ TURISTICKÁ SEZÓNA A S ŇOU AJ ĎALŠÍ ROČNÍK AKCIE "100 JARNÝCH KILOMETROV".

Už viac ako 10 rokov vám 1. ŠK KST Turzovka ponúka v tomto jarnom období odznak obnovenej turistickej akcie  "100 jarných kilometrov", celkovo sa jedná ročník šesťdesiatydruhý.
Spolu s tým, sko stúpa slnko po oblohe, začínajú všetkých turistov svrbieť nohy, začína sa opäť ďalšia jar a s ňou už o necelý mesiac v niektorých regiónoch začína, pod rôznymi názvami ďalšia turistická sezóna - či už to bude 100 jarných km, otvorenie jarnej alebo letnej sezóny, odomykanie jarnej prírody, jarné prebudenie, otváranie studničiek, alebo aj jarné kilometre - na mnohých miestach to bude ešte skôr ako ku nám zavíta astronomická jar.

viac info >>


Vyhlásené dlhodobé turistické odznaky na Kysuciach:                                                                                                   

Podujatia turistov Kysúc:
 

Región Kysuce

Kysuce  - kraj plný hôr, lesov a  údolí, v ktorých si derú svoju cestu potoky a rieky- najväčšia je Kysuca. Kysuce sa nachádzajú na severe Slovenska, hraničiace s Českou republikou a Poľskom. Dominantou Kysúc je Veľká Rača, známa svojím lyžiarskym strediskom. Región Kysuce však láka aj ďalšími atrakciami, miestami ideálnymi na turistiku a oddych

Aktuálne akcie, podujatia, pozvánky
 

Partneri

Počasie, kurzy


Javorníckym lyžníkom

logo_rra_kysuce.png